VLIV POHYBU NA LYMFATICKÝ SYSTÉM

04.11.2018

Každý, kdo měl někdy puchýř, přišel do kontaktu se svou lymfou - tedy čirou tekutinou, která tvoří součást našeho oběhového systému. Lymfatický systém je nezbytná součást imunitního systému v boji proti infekcím a nemocem. Jak bylo zmíněno již ve starších článcích, lymfa stejně jako krev přenáší kyslík, nese důležité obranné buňky nazývané lymfocyty a pohybuje se celým tělem lymfatickými cévami, tedy jemnou sítí drobných kapilár, které filtrují krevní plazmu přes orgány a tkáně čistící veškeré odpadní produkty. Lymfatický systém také transportuje tuky z tenkého střeva do krve. Součástí lymfatického systému jsou i uzliny, které obsahují tkáň se schopností odstranit různé toxiny a poškozené buňky (například rakovinné) a zabraňují tak takovým patogenům cirkulovat do dalších částí těla. 

Udržování čistého lymfatického systému je nejdůležitějším nástrojem v boji proti infekci a nemocím jako je rakovina. Pokud jsou lymfatická tkáň a lymfatické uzliny schopny filtrovat toxiny v podobě konzervačních látek či chemikálií a nejsou přetíženy velkým množstvím tuků v naší stravě, pak se více aktivně zapojí do řešení přítomnosti všech různě mutovaných buněk a bakterií, které tělem procházejí.

Co je všeobecně známo a měli bychom tomu dávat velký význam, funkce lymfatického systému je přímo závislá na svalové kontrakci, která pomáhá lymfě pohybovat se kapilárami lymfatického systému. Představme si to tak, že lymfatický systém není uzavřený okruh jako krevní systém. Hlavním čerpadlem krevního systému je srdce, které pomáhá krvi v pohybu. Lymfatický systém však žádný takový orgán nemá. Proto je velmi důležité uvědomit si, že cvičení a pohyb stimuluje svalové kontrakce a pomáhá tak zajistit volný tok lymfy. 

V případech, kdy lymfa neteče volně, může se hromadit a vznikne otok. Stav, známý jako lymfedém (o kterém najdete více v našem článku ze 28.10.2018) může být mírný a trvající jen krátkou dobu (obvyklým příkladem toho jsou oteklé kotníky po letu letadlem), avšak ve vážných případech může vyžadovat dlouhodobou a složitou léčbu. Lymfedém má několik příčin, které obecně vychází ze ztráty správného toku lymfy či poškození lymfatických cév. Taková poškození mohou být velmi závažná jako je léčba rakoviny, včetně ozařování a operativního odstranění lymfatických uzlin, ale i méně závažná jako jsou popáleniny, tetování, liposukce, zranění, srdeční onemocnění, obezita a nedostatek pohybu.

Přitom ke zlepšení toku lymfy není zapotřebí nějakého extrémně náročného cvičení. Ba naopak jako velmi doporučovaná je prachobyčejná chůze. Mezi další aktivity vhodné pro správnou funkci lymfatického systému pak patří plavání, lehké aerobické cvičení, jízda na kole či jóga.

Tak tedy šup do tepláků a udělat pár kroků pro zlepšení toku vlastní lymfy - velmi nám za to poděkuje.

REGENSYS, Všechna práva vyhrazena 2018
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky